Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till vår skola.

Västra Ramlösa skola
Södra Hunnetorpsvägen 213
256 56 Helsingborg

Expedition

Malin Cederberg
malin.cederberg@helsingborg.se
Telefon: 042-10 51 07

Sjukanmälan

Om en elev inte kan komma till skolan på grund av sjukdom eller annan orsak ska du som förälder anmäla detta i Skola24. Du som vårdnadshavare kan också göra sjukanmälan genom att slå telefonnummer 0515-77 76 04 och knappa in barnets personnummer.

Skolledning

Henrik Gustafsson, rektor
henrik.gustafsson2@helsingborg.se
Mobil: 0731-54 58 58

Lena Svensson, biträdande rektor
lena.svensson@helsingborg.se
Mobil: 0732-31 17 74

Fredrik Jelcander, biträdande rektor,
fredrik.jelcander@helsingborg.se
Mobil: 0738-017513

Förskoleklass

Förskoleklass Sol: 072-2190536
Förskoleklass Vind: 072-2191427
Förskoleklass Vatten: 042-105280
Förskoleklass Jord: 072-2190618

Fritidshemmet

Röda Stugan: 0708-589865, 0731-498567
Fröhuset: 0706-749665
Rubinen: 0722-015171

Personal

Specialpedagoger
042-10 34 61

Zsolt Schwabli, vaktmästare
Telefon: 070-671 62 68

Fredrik Hjalmarsson, köket
Telefon: 042-10 51 75

Harriet Enert-Ellfjord, skolsköterska
harriet.enert-ellfjord@helsingborg.se
Telefon: 042-10 51 01, 0729-81 81 33

Jenny Schöld, Kurator
Jenny.Schold@helsingborg.se
0733-181665

Cecilia Blomberg, skolpsykolog
Cecilia.Blomberg@helsingborg.se
0732-315017

Föräldraråd

På skolan har vi ett föräldraråd som träffas två gånger per termin. Där har ni som vårdnadshavare möjlighet att vara delaktiga, lyfta tankar och idéer om hur vi kan förbättra vår skola.